رزومه نویسی(قسمت چهارم)

رزومه نویسی(قسمت چهارم)

16:49 1394/11/19

نگارش رزومه و تطابق با استانداردهای خارجی

شيوه هاي متفاوتي براي نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر كس به مقتضاي سليقه و هدفي كه از نگارش رزومه دارد ، شيوه خاصي را بر مي گزيند . اما به طور كلي اصول و سرفصل بندي عمومي رزومه ها به شرح زير است:


شيوه هاي متفاوتي براي نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر كس به مقتضاي سليقه و هدفي كه از نگارش رزومه دارد ، شيوه خاصي را بر مي گزيند . اما به طور كلي اصول و سرفصل بندي عمومي رزومه ها به شرح زير است:

 1. جزئيات شخصي(Personal Details) 
  اغلب رزومه ها با اين بخش آغاز مي شوند . آن چه مي بايست در اين بخش ذكر شود شامل نام ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الكترونيك و تاريخ تولد است.
 2. پروفايل شخصي(Personal Profile) 
  وارد كردن پروفايل در رزومه امري سليقه اي است و ضروري محسوب نمي شود . آن چه در پروفايل به نگارش در مي آيد ، تصويري كلي و گويا از شما است كه به طور جزئي تر در ساير بخش هاي رزومه ذكر مي شود.
 3. تحصيلات و توانايي هاي علمي(Education and Qualifications)
  اين بخش شامل تمام سوابق تحصيلي و علمي شما ، از ديپلم دبيرستان و نام دبيرستان و یا هنرستان گرفته تا آخرين مدرك تحصيلي ، رشته ها و گرايش ها و زمان بندي هر دوره ي تحصيلي خواهد بود. به ياد داشته باشيد كه حتماً ذكر كنيد در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره اي هستيد . ساير دوره هاي علمي - كابردي كه در كنار تحصيل آكادميك گذرانده ايد را هم حتماً بنويسيد.
 4. سوابق شغلي (Skills and Work Experiences) 
  در اين بخش بايد كل سوابق شغلي شما ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، با ذكر نام و تلفن يا آدرس محل كار ، به اضافه تاريخ و دوره اشتغال فهرست شود.
 5. انتشارات و مقالات(Publications) 
  فهرست كتب و مقالاتي كه منتشر كرده و يا در كنفرانس ها ارائه نموده ايد به اضافه زمان انتشار را در اين بخش بياوريد. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضميمه نماييد بهتر است.
 6. ساير اطلاعات(Additional Information) 
  نگارش اين قسمت ضروري نيست ، اما چنان چه لازم دانستيد توضيحي جانبي روي سوابق تحصيلي و شغلي خود بنويسيد ، مي توانيد اين بخش را اضافه نماييد.
 7. علائق(Interests) 
  فهرستي از علائق خود در زمينه هاي فوق برنامه مثل ورزش يا هنر را در اين بخش بنويسيد و احياناً اگر سوابق حرفه اي در اين زمينه ها داريد حتما ذكر كنيد.
 8. معرف ها(References) 
  نام ، رتبه ، درجه تحصيلي ، آدرس يا تلفن و كلاً اطلاعات مربوط به معرفين خود ( كه معمولا اساتيد شما هستند ) را در اين بخش بياوريد . اين معرف ها مي بايست همان معرفيني باشند كه توصيه نامه هاي شما را تكميل نموده اند.

يك هشدار - استخدام‌كننده‌ها شكايت مي‌كنند كه بسياري از مردم در رزومه اغراق می کنند و اطلاعات نادرست می دهند.لذا توصیه می گردد اينكار انجام نشود. وقتي شخص استخدام می شود استخدم‌كننده‌ها با طرح سوالهايي بيشتر در جستجوي اطلاع يافتن از سوابق كاري و گذشته وی هستند و دير يا زود عدم صحت گفته‌هاي او افشاء مي‌شود و احتمالاً اخراج خواهد شد. خدمات و عملكرد فرد بايد قابل استناد باشد. لازم است شخص حقيقت را بنويسد و صادق باشد. حذف يا اجتناب از گفتن هر يك از سوابق گذشته‌، كاري غير اخلاقي است. علاوه بر اين، كارفرمايان براحتي مي‌توانند در مورد هر يك از اطلاعات اساسي رزومه فرد همچون نام و نام‌خانوادگي، تاريخ استخدام‌هاي قبلي، حقوق، تحصيلات ومدرك علمي‌او تحقيق كنند و در چنين صورتي حتي در صورت استخدام، امنيت شغلي لازم را نخواهد داشت. بسياري از كارفرمايان حتي پس از گذشت سال‌ها از استخدام يك فرد، در صورت پي بردن به يك دروغ يا اطلاعات نادرست در رزومه يا خلاصه سوابق كاري او، وي را اخراج مي‌كنند. به ياد داشته باشيد كه رزومه و هر گونه اطلاعات قيد شده در آن به بخشي از فايل شخصي دائمي‌ فرد مبدل مي‌شود. در نوشتن رزومه، خلاق باشيد و لحني را به كار گيريد كه خواننده را مجاب و متقاعد كند.

چند نکته درباره نگارش رزومه

 • بين رزومه و تقاضانامه تفاوت وجود دارد شما رزومه را مي‌فرستيد تا کارفرما جذب شود و شما را ببيند در حالي كه تقاضا‌نامه فرم مخصوص شغل خاصي بوده و در آن شما اطلاعات تخصصي‌تري را مي‌نويسيد همچنين نام و مشخصات معرف‌ها را هم در تقاضانامه‌ مي‌آوريم.
 • سعي كنيد حتماً خودتان رزومه را بنويسيد چون ممكن است ديگران اطلاعاتي بنويسند كه شما از آن اطلاعي نداشته باشيد و در زمان مصاحبه دچار مشکل شويد.
 • رزومه حتما بايد بدون غلط املايي و خط خوردگي باشد چون در آن صورت كارفرما فكر مي‌كند شما دقت لازم را نداريد.
 • بر روي دستاوردهاي خودتان تاكيد كنيد مثل انتخاب شدن به عنوان كارگر نمونه و امثال آن.
 • سعی کنید همیشه اطلاعات شما به روز باشد.
 • رزومه جايي براي ابراز تواضع و فروتني نيست. كارفرمايان از شما انتظار دارند در رزومه خود به اطلاعات و سوابق مختلف اشاره كنيد و به عبارت ديگر، گذشته حرفه‌اي خود را براي آنها تداعي بخشيد. براي آنها درخصوص مهارت‌ها و توانايي‌ها، خصوصيات اخلاقي و رفتاري يا تجارب گذشته‌تان كه در ارتباط با نياز آنهاست بنويسيد. آنها از شما نمي‌خواهند چيزي را پنهان كنيد يا در عرصه حرفه‌اي از ابراز وجود خودداري كنيد. شما در حقيقت با دادن اطلاعات صحيح و ارائه گلچيني از خصوصيات مثبت‌تان به آنها اين امكان را مي‌دهيد كه توانايي‌ها و استعدادهاي منحصر به فردتان را كشف كنند.
 • اگر می خواهید برای چند شغل در صنعت های مختلف تـقـاضـای کـار دهـیـد، بـهتر است رزومه های مختلف درست کنید که در هر کدام به مـهارت هــای خاص شما در رابطه به آن صنعت اشاره شده باشد.
 • شما باید کاری کنید که ابتدا آنها از رزومه ی شما خوششان بیاید و بعد هم همه ی مطالب درج شده در رزومه را به آنها ثابت کنید جهت نیل به این مقصود استفاده از ساختارهای گرافیکی مطلوب ، فونت مناسب با اندازه مطلوب و نیز استفاده از عکس و جدول می تواند مفید باشد.
 • تا جایی که می توانید از لغاتی استفاده کنید که ضمن جلب توجه کار و تجربیات دانشگاهیتان را منعکس کنند. لغاتی که در رزومه ی شما می آیند باید با دقت انتخاب شوند به گونه ای که مهارت ها و تجارب شما را به استخدام کنندگان معرفی کنند.
 • قالب بندي يك رزومه آن لاین ( رزومه ای که از طریق ای میل یا قرار دادن در وب سایت ها ارسال می گردد ) بايد خوانا، جذاب و حرفه‌اي باشد. مطمئن شويد جملات مختصر هستند و فضاي خالي مناسب مناسب استفاده كنيد. از حروف كج، قالب بندي پررنگ ، قلم‌هاي تزئيني استفاده نكنيد از قلم‌ها و اندازه حروف بين 12 تا 14 باشد . از نمادها براي تاكيد روي نكات مهم استفاده كنيد.
 • هر جمله را با فعلهاي موثر توصيفي مثل تاسيس شد، مديريت شد، سازماندهي شد شروع كنيد . اين كلمات به جملات شما قدرت و قوت مي‌دهد. هرگز از "من" در رزومه استفاده نكنيد حتي يك جمله كوتاه . مثال : "آگهي بازاريابي جديد شركت طراحي شد".
 • در رزومه های آن لاین از ترسيم و نمودار اجتناب كنيد ؛طرحهاي پيچيده خواننده را گيج مي‌كند . از خطوط، قالب‌ها و سايه‌ها، حاشيه‌هاي تزئيني يا تصاوير بايد اجتناب شود زيرا آنها در پست الكترونيكي موجب اشتباهات اساسي مي‌شوند.
 • اطلاعات شخصي را ذكر نكنيد؛ آوردن اطلاعات زندگي زناشويي، خصوصي، قد، وزن ، سلامتي و يا الحاق عكس در رزومه، حرفه‌اي نيست.
 • اطلاعات منفي را بيان نكنيد؛ رزومه محل مناسبي براي بيان اينكه شما از محل خدمت قبلي اخراج شديد يا يك بيماري طولاني داشته‌ايد نيست، فقط تاريخ سنوات خدمت خود را فهرست كنيد. ميزان حقوق مورد درخواست خود را ذكر نكنيد.

تست اساسی رزومه:

 • ظاهر: آیا جذاب و جلب کننده است؟ آیا خود شما مایل به خواندن آن هستید؟
 • سبک: آیا از style حرفه ای استفاده کرده اید؟
 • طرح: آیا رزومه شما شامل عناصر گرافیکی است؟
 • طول رزومه: آیا شما با کوتاهتر کردن رزومه تان می توانید همان اثر را بگذارید؟
 • ارتباط: آیا مطالب نا مربوط را حذف کرده اید؟
 • صحیح نوشتن: آیا همه قسمت ها از لحاظ دستوری صحیح است؟
 • کلمات کلیدی: آیا به خوبی از آنها بهره برده اید؟
 • تخصصی بودن : آیا به اندازه کافی ظریف شده اید و از کلی بافی فاصله گرفته اید؟
 • دستاوردها: آیا توانایی های و دستاوردهای برجسته و اصلی شما در رزومه تان بیان شده است؟
 • کامل بودن: آیا چیز مهمی از قلم افتاده است؟
 • هدف واضح: آیا کارفرما می تواند بلافاصله بفهمد که شما به دنبال چه چیزی هستید؟
 • رد پا : آیا امکان تماس دوباره با خود را برایشان فراهم کرده اید؟
 • صحت: آیا حقیقت کامل بیان شده است؟!
 • تاثیر: آیا اعتماد به نفس خود را رسانده اید؟
 • مستند بودن: آیا جملات شما قابل درستی یابی هستند و می توان صحت آنها را بررسی کرد؟

 

منبع:دکتر حسین علیان 

 

676
مطالب مرتبطلطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 

 
Captcha


 


سامانه مدیریت محتوای آرمان سامانه مدیریت محتوای آرمان