رزومه نویسی(قسمت اول)

رزومه نویسی(قسمت اول)

16:39 1394/11/19

رزومه چیست؟

رزومه در اصل یک کلمه فرانسوی است résumé)) و در فارسی هم به همین اسم یا CV (که مخفف Curriculum Vitae است) شناخته میشود. رزومه یک مدرک چند صفحه ای است که خلاصه ای از سوابق کاری و تحصیلات و مشخصات فرد در آن نوشته شده و معمولا برای استخدام و گزینش (خصوصا در مواردی که مصاحبه ای وجود دارد) کاربرد دارد. 


رزومه در اصل یک کلمه فرانسوی است résumé)) و در فارسی هم به همین اسم یا CV (که مخفف Curriculum Vitae است) شناخته میشود. رزومه یک مدرک چند صفحه ای است که خلاصه ای از سوابق کاری و تحصیلات و مشخصات فرد در آن نوشته شده و معمولا برای استخدام و گزینش (خصوصا در مواردی که مصاحبه ای وجود دارد) کاربرد دارد. یعنی فرد این چند صفحه سوابق خود را به جایی که تمایل دارد استخدام شود یا مثلا ادامه تحصیل دهد ارائه میکند. وقتی شما داوطلب یک موقعیت شغلی یا تحصیلی هستید، باید رزومه خود را برای بررسی توسط داور یا مسئول گزینش آن محل تحویل دهید تا با مطالعه رزومه نسبت به جذب شما تصمیم بگیرند. پس :

 • رزومه سندی است که به طور فردی تنظیم میشود و تمرکز اصلی آن بر روی سابقه ی کاری شخص است.
 • رزومه به طور مختصر تجربیات کاری و مهارت ها و تحصیلات و صلاحیت های فرد را برجسته و پر رنگ می سازد.
 • رزومه به گونه ای تنظیم می شود که تاثیر اولیه مطلوبی ایجاد کند.
 • رزومه ابزاری قوی در جهت دادن به نتیجه مصاحبه است.
 • رزومه تبلیغی برای شماست برای فراهم کردن یک مصاحبه.

رزومه موارد زیر نیست:

 • شرح زندگی شخصی.
 • لیست کاملی از تجارب که شامل اطلاعات نامربوطی است.
 • به گونه ای تنظیم شود که نیاز به خواندن کامل داشته باشد نه مطالعه سطحی(استفاده از عبارات به جای جملات).
 • جایی برای ارتکاب اشتباهات، فرمت های نامعمول، دستور زبان ضعیف یا سبک نا معین و بی هدف.

ضرورت تدوین رزومه

امروزه با تخصصی تر شدن مشاغل و افزایش متقاضیان کار کسانی می توانند در شغل دلخواه خود مشغول به کار شوند که مهارت کافی در زمینه آن شغل داشته باشند البته در مواردی مشاهده می‌شود فرد با داشتن مهارت‌های لازم ، نمی‌توانند شغل دلخواه خود را پیدا کنند. نوشتن رزومه‌ای که فرد را به بهترین نحو معرفی کند می‌تواند در راه رسیدن به هدف بسیار موثر باشد. رزومه خوب به شما كمك مي‌كند تا آنچه را داريد به يك استخدام كننده ارائه دهيد. به همين دليل بايد تحصيلات، مهارت‌ها و تجربيات خود را در نظر بگيرید و در كمترين و كوتاه‌ترين كلمات خودتان را معرفي كنيد كه کار آساني نخواهد بود ولي همين امر باعث تمايز شما با ساير كارجويان مي‌شود. به عبارتي رزومه بايد خود فرد باشد و فرد خودش را در آن ببيند. يك رزومه كامل، جذاب وخواندني نقش مهمي درفرآيند كاريابي شما دارد وشانس استخدام‌تان را بالا مي‌برد و موفقيت شغلي بهتري دراختيارتان قرار مي‌دهد. رقابت داوطلبان استخدام در اين بخش، يعني در فرآيند آماده‌سازي رزومه شغلي يا تحصيلي تنگ‌تر مي‌شود ودر همين بخش است كه بسياري از افراد، فرصت ارتقا و راهيابي به مراحل ديگر استخدام، يعني مصاحبه حضوري را مي‌يابند.

ذكر سوابق كاري و علمي در حقيقت مانند نماينده يا جانشيني از جانب شماست كه مي‌تواند در هر زمان، چه قبل و چه بعد از مصاحبه، معرف شما در نزد كارفرمايتان باشد. رزومه به مصاحبه‌كنندگان يا متصديان استخدام كمك مي‌كند كه پرسش‌‌هاي بهتري هنگام مصاحبه با شما در نظر بگيرند يا دقيقا بدانند از شما چه چيزي بپرسند. رزومه به آنها مي‌گويد شما در گذشته چه كارها و فعاليت‌هايي داشته‌ايد و يا در حال حاضر چه قابليت‌هايي داريد و آرمان‌هاي حرفه‌اي‌تان چيست. بي‌شك مهم‌ترين كاركرد يك رزومه خوب، رساندن شما به مرحله مصاحبه است و از همين روست وقتي را كه براي نوشتن يك رزومه صرف مي‌كنيد به اندازه همان زماني كه براي انجام يك مصاحبه حضوري در نظر گرفته‌ايد اهميت مي‌يابد.

بايد به نوشتن رزومه به مثابه يادگيري يك مهارت مهم در زندگي نگاه كرد؛ چرا كه اين مهارت در موقعيت‌هاي حرفه‌اي مختلف زندگي‌تان كارآيي خواهد داشت. امكان تنظيم فهرست‌وار قابليت‌ها يا دستاوردهايتان مطابق با نيازهاي ديگران، يك امتياز بزرگ حرفه‌اي است و چه بسا بتوانيد با اين كار، چنين امتيازي را به نسل پس از خود هديه دهيد.

حتي اگر شغل خود را عوض نكنيد و نزديك كارفرما بمانيد، نوشتن رزومه‌هاي به روز، به شما امكان ارتقاي شغلي، دريافت پاداش يا موفقيت‌هاي حرفه‌اي بيشتري خواهد داد. در اين شماره ، شما را در نوشتن رزومه ياري خواهيم داد.

انواع قالب های رزومه :

 1. رزومه براساس تاريخ یا رزومه زمانی (chronological)
 2. روزمه براساس مهارت یا رزومه عملکردی) (functional
 3. تلفيقي از اين دو رزومه یا رزومه ترکیبی combinational ) (
 4. رزومه الكترونيك یا رزومه فنی (technical )
 • از رزومه زمانی معمولاً كساني استفاده مي‌كنند كه سابقه و تجربه كار بيشتري دارند، نوشتن رزومه در اين روش بدين گونه است كه تجربه‌هاي كاري خود را به ترتيب از آخرين شغل مي‌نويسند.
 • روش رزومه‌نويسي براساس مهارت و عملکرد مخصوص كساني است که تجربه كاري ندارند ولي در هنگام درس خواندن يكسري مهارت‌ها را بدست آورده‌اند یا دوره‌هاي آموزشي را طي نمودند و هنوز جذب بازار کار نشده اند اين افراد مهارت‌هاي خود را در این نوع رزومه مي‌نويسند. قابل ذکر است که در این مورد حتی می توان به محلهایی که در آن به کارآموزی مشغول بوده اید اشاره نمایید .
 • رزومه نويسي ترکیبی بهترين نوع رزومه‌نويسي است ،که در آن همانگونه كه از اسمش مشخص است تلفيقي ازتجربيات كاري و مهارت‌های فرد است به همين دليل به دانشجويان توصيه مي‌شود حتماً در دوران تحصيل در يك حرفه مشغول به كار شوند و در هنگام جستجوی شغل از آن بتوانند به عنوان سابقه كاري استفاده كنند.
 • در رزومه‌هاي الكترونيك معمولا با دریافت نام کاربری و کلمه عبور از یک سایت مشخص کاریابی و یا تحصیلی، امکان آپلود رزومه وجود دارد که لازم است قبلا رزومه را در فضای word و ترجیحا"با فرمت pdf بر روی کامپیوترتان داشته باشید . از فوايد اين موضوع آن است كه همانند ساير رزومه‌ها محدوديت فضا نداريم و از طرفی در یک فضای مجازی وسیع اطلاعات شما قابل دسترس می باشد و در اختیار افرادی قرار می گیرد که از طریق جستجوی اینترنتی به دنبال فردی با مهارتهای شما می گردند .

قسمت‌هاي مختلف رزومه

در رزومه قسمت‌هايي همچون هدف، تحصيلات، مهارت‌ها (شخصي، قابل انتقال،‌ اختصاصي)، تجربه كاري و معرّف‌ها نوشته مي‌شود البته نام و نام خانوادگي، آدرس، محل سكونت و شماره تلفن را هم در رزومه مي‌نويسيم.

 • هدف : در قسمت هدف بايد كاملاً توضيح دهيم كه به دنبال چه كاري هستيم بنابراين اكيداً توصيه مي‌شود كه يك رزومه را براي مشاغل گوناگون نفرستيد و براي هر كدام از آن‌ها يك رزومه جداگانه تهيه كنيد.
 • تحصيلات : در صورت داشتن تحصيلات دانشگاهي آن‌ها را با ذكر معدل فارغ‌التحصيلي عنوان كنيد و اگر تحصيلات دانشگاهي نداريد عنوان دوره‌هايي را كه گذرانده‌ايد بنويسيد،اما زمانی که تحصيلات دانشگاهي ندارید و هيچ‌ دوره‌ي آموزشی هم نگذرانده‌ايد قسمت مربوط به تحصيلات را در آخر رزومه بياوريد.
 • مهارت‌ها : در واقع مهمترين قسمت رزومه نوشتن مهارت‌هاي فرد است و فرد بايد مهارت‌هاي خود را همانند كالايي كه قصد فروش آن را دارد به كارجويان عرضه كند. همه‌ي ما يكسري مهارت‌هاي شخصي داريم مانند منظم بودن يا قدرت رهبري يك سيستم و... كه بايد در قسمت مهارت‌هاي شخصي نوشته شود. مهارت‌هاي قابل انتقال به يكسري مهارت‌هاي عمومي اطلاق مي‌گردد كه ارتباطي به حرفه تخصصي فرد ندارد ولي كارجو به مرور زمان آن‌ها را ياد گرفته است، همانند تند نويسي يا داشتن خط خوب كه بهتر است در رزومه نوشته شود. كارجو بايد هنگام نوشتن مهارت‌ها تجربيات كاري خود را به ترتيب از آخرين كار از بالا به پائين بنويسد.
 • معرف : هر كارجويي بهتر است سه معرّف كه او را مي‌شناسند و از توانايي‌هاي او خبر دارد براي خود داشته باشد. كه اين افراد را مي‌تواند از بين همكلاسان يا همكاران سابق، اساتيد دانشگاه و... براي خود انتخاب كند و ضمن اجازه از آن‌ها مشخصات كامل آن‌ها را بگيرد .

منبع:دکتر حسین علیان 

 

688
مطالب مرتبطلطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 

 
Captcha


 


سامانه مدیریت محتوای آرمان سامانه مدیریت محتوای آرمان